Odpowiedzialność zawodowa pielęgniarek i położnych
Pielęgniarki i położne podlegają różnej odpowiedzialności prawnej w związku z wykonywaniem swojego zawodu. Jedną z nich – obok odpowiedzialności dyscyplinarnej, karnej i cywilnej – jest odpowiedzialność zawodowa uregulowana w ustawie o samorządzie pielęgniarek i położnych.
Przynależność pielęgniarek i położnych do samorządu zawodowego jest obowiązkowa i wynika z ustawy. Członkowie samorządu pielęgniarek i położnych podlegają w związku z tym odpowiedzialności zawodowej za naruszenie zasad etyki zawodowej lub przepisów dotyczących wykonywania zawodu, czyli za tzw. „przewinienia zawodowe”. Odpowiedzialność ta jest niezależna od odpowiedzialności karnej, cywilnej czy dyscyplinarnej (pracowniczej).
Postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej obejmuje:
Stronami postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek i położnych są pokrzywdzony oraz osoba obwiniona, a także rzecznik odpowiedzialności zawodowej albo jego zastępca. Osoba obwiniona może ustanowić nie więcej niż dwóch obrońców spośród pielęgniarek i położnych, adwokatów lub radców prawnych.
Postępowanie z tytułu odpowiedzialności zawodowej rządzi się podobnymi regułami co proces sądowy. Dowody przeprowadza się albo na wniosek stron albo z urzędu. Wszelkie wątpliwości, których w postępowaniu w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej nie da się usunąć, należy tłumaczyć na korzyść osoby obwinionej. Do odpowiedzialności zawodowej nie można pociągnąć obwinionego, dopóki popełnienie przewinienia zawodowego nie zostało udowodnione i stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu pielęgniarek i położnych.
Czyny podlegające odpowiedzialności ulegają przedawnieniu, nie można albowiem wszcząć postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej, jeżeli od chwili popełnienia czynu upłynęły 3 lata. Natomiast karalność przewinienia zawodowego co do zasady ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło 5 lat.
Rzecznik odpowiedzialności zawodowej niezwłocznie po otrzymaniu informacji wskazującej na możliwość popełnienia przewinienia zawodowego jest obowiązany wydać postanowienie o wszczęciu bądź o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli zebrany w postępowaniu wyjaśniającym materiał dowodowy wskazuje na fakt popełnienia przewinienia zawodowego, rzecznik wydaje postanowienie o przedstawieniu pielęgniarce lub położnej zarzutów. Z kolei, jeżeli postępowanie wyjaśniające nie dostarczyło podstaw do sporządzenia wniosku o ukaranie, rzecznik odpowiedzialności zawodowej wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania.
Jeżeli jednak istnieją podstawy do sporządzenia wniosku o ukaranie, rzecznik odpowiedzialności zawodowej zawiadamia osobę obwinioną i jej obrońców o terminie końcowego zaznajomienia z materiałami postępowania wyjaśniającego wraz z pouczeniem o możliwości uprzedniego przejrzenia akt. Następnie, w terminie 14 dni od dnia wydania postanowienia o zamknięciu postępowania wyjaśniającego, rzecznik składa do sądu pielęgniarek i położnych wniosek o ukaranie. W trakcie procesu sąd pielęgniarek i położnych może wydać postanowienie o tymczasowym zawieszeniu prawa wykonywania zawodu przez osobę obwinioną na okres nieprzekraczający 12 miesięcy. Na takie postanowienie przysługuje zażalenie w terminie 14 dni od dnia jego odebrania.
Sprawy w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej rozpoznają okręgowe sądy i Naczelny Sąd. Sąd pielęgniarek i położnych albo umarza postępowanie albo wydaje orzeczenie uniewinniające osobę obwinioną. W przypadku uznania obwinionego za winnego sąd może zastosować następujące kary: upomnienie, naganę, karę pieniężną (w wysokości od 1000 zł do 10 000 zł na cel społeczny związany z ochroną zdrowia), zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w podmiotach leczniczych na okres od 1 roku do 5 lat, zakaz pełnienia funkcji z wyboru w organach samorządu na okres od 1 roku do 5 lat, ograniczenie zakresu czynności w wykonywaniu zawodu na okres od 6 miesięcy do 2 lat, zawieszenie prawa wykonywania zawodu na okres od 1 roku do 5 lat oraz karę najsurowszą czyli pozbawienie prawa wykonywania zawodu.
Od orzeczenia okręgowego sądu stronom przysługuje odwołanie do Naczelnego Sądu w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Naczelny Sąd utrzymuje w mocy, uchyla albo zmienia orzeczenie okręgowego sądu. Z kolei od prawomocnego orzeczenia Naczelnego Sądu, wydanego w drugiej instancji, kończącego postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej, stronom, ministrowi właściwemu do spraw zdrowia i Prezesowi Naczelnej Rady przysługuje kasacja do Sądu Najwyższego w terminie 2 miesięcy od dnia doręczenia orzeczenia. Kasacja musi być sporządzona i podpisana przez obrońcę/pełnomocnika będącego adwokatem albo radcą prawnym.
Należy pamiętać, że istnieje możliwość wznowienia postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej zakończonego prawomocnym orzeczeniem sądu pielęgniarek i położnych, jeżeli zostaną ku temu spełnione odpowiednie przesłanki. Jedną z ich jest ujawnienie się nowych faktów lub dowodów nieznanych w trakcie procedowania. Pielęgniarce lub położnej, która w wyniku wznowienia postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej albo kasacji została uniewinniona, przysługuje roszczenie o odszkodowanie za poniesioną szkodę oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, na skutek wykonania względem niej w całości albo w części kary, która została zmieniona albo uchylona w wyniku wznowienia postępowania albo kasacji. Roszczenie to przysługuje w stosunku do okręgowej izby, której osoba obwiniona była członkiem w momencie ukarania.
Naczelna Rada prowadzi rejestr ukaranych pielęgniarek i położnych, w którym dokonuje się wpisu o ukaraniu. Rejestr jest jawny pod warunkiem, że osoba wnioskująca o dostęp do niego wykaże interes prawny.
DANE KANCELARII
SIEDZIBA GŁÓWNA
JĘDRZEJÓW
UL. 11 LISTOPADA 65/5
28-300 JĘDRZEJÓW
ODDZIAŁ
KIELCE
UL. WESOŁA 27/10
25-353 KIELCE
NAPISZ DO NAS
Cała zawartość opublikowana na niniejszej stronie internetowej podlega ochronie prawnej, w tym w szczególności wskazanej w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Każde wykorzystanie treści bądź elementów niniejszej strony internetowej wymaga uzyskania uprzedniej pisemnej zgody udzielonej przez ich autora. Bezprawne kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie całości niniejszej strony internetowej lub poszczególnych jej elementów jest niedozwolone i podlega odpowiedzialności prawnej.